Ολυμπιακοί Αγώνες: Εκτός βάθρου ο Χρήστου για 2 εκατοστά δευτερολέπτου στον τελικό των 100μ ύπτιο

Ο 27χρονος πρωταθλητής Απόστολος Χρήστου

Το όνειρό του έζησε ο Απόστολος Χρήστου, που πριν από λίγα λεπτά συμμετείχε στον τελικό των 100 μ. ύπτιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού και κατετάγη 4ος με επίδοση 52.41.

Σημειώνεται πως ο 27χρονος πρωταθλητής του Ολυμπιακού προκρίθηκε από τα ημιτελικά με τον 6ο καλύτερο χρόνο σε δύο πολύ γρήγορες σειρές με επίδοση 52.77.

Ο Έλληνας πρωταθλητής Ευρώπης έχασε το μετάλλιο για δύο εκατοστά του δευτερολέπτου, αφού ο Αμερικανός Ράιαν Μέρφι, που πήρε την τρίτη θέση, έκανε 52.39. Νικητής ήταν ο Ιταλός Τόμας Τσέκον με 52.00 και δεύτερος ο Κινέζος Τζιαγού Σου με 52.32.

Τα αποτελέσματα του τελικού στα 100μ. ύπτιο ανδρών:

1. Τόμας Τσέκον (Ιταλία) 52.00
2. Τζιαγού Σου (Κίνα) 52.32
3. Ράιαν Μέρφι (ΗΠΑ) 52.39
-------------------------------------------
4. Απόστολος Χρήστου (ΕΛΛΑΔΑ) 52.41
5. Πίτερ Κέτζε (Ν. Αφρική) 52.58 (ρεκόρ Αφρικής)
6. Ούγκο Γκονζάλεθ (Ισπανία) 52.73
7. Γιοάν Εντόι-Μπρουάρ (Γαλλία) 52.77
8. Ολιβερ Μόργκαν (Μ. Βρετανία) 52.84

«Είναι κρίμα ο τρόπος που έχασα το μετάλλιο»

«Στεναχωριέμαι γιατί ήμουν πολύ κοντά στο να τα καταφέρω. Είναι κρίμα γιατί το μετάλλιο κρίθηκε στο νήμα. Ίσως κόλλησα λίγο παραπάνω μέχρι την περιστροφή μου. Εκεί μάλλον έχασα τον ρυθμό μου και στα τελευταία μέτρα είχα χάσει την επαφή. Ήθελα πολύ ένα μετάλλιο, αλλά έτσι όπως το έχασα... δεν μου λέει τίποτα. Τώρα ακολουθούν τα επόμενα τέσσερα χρόνια για να φτάσω να επαναλάβω μια ανάλογη προσπάθεια, αλλά μέχρι το 2028 ποιος ζει, ποιος πεθαίνει», είπε ο ίδιος αμέσως μετά τον τελικό μιλώντας στην ΕΡΤ.

Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη φορά που Έλληνας κολυμβητής προκρίνεται σε τελικό Ολυμπιακών Αγώνων (εκτός των διοργανώσεων που έγιναν στην Αθήνα), μετά τον Κριστιάν Γκολομέεβ, που ήταν πέμπτος στα 50μ. ελεύθερο στο Τόκιο.

Ο Χρήστου πέτυχε τον βασικό στόχο της χρονιάς που δεν ήταν άλλος από τη διεκδίκηση ενός μεταλλίου σε Ολυμπιακούς Αγώνες.