Ο Ολυμπιακός έχασε 1-0 από την Άντερλεχτ στον πρώτο αγώνα για την φάση των 32 του Europa League

Reuters / Francois Lenoir

Η Άντερλεχτ δεν ήταν καλύτερη, αλλά ο Ολυμπιακός, που δεν σκόραρε στις ευκαιρίες του, έχασε με γκολ από το μοναδικό λάθος στο ματς του Ρομπέρτο.

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε συγκεντρωμένος στο ξεκίνημα του αγώνα και η Άντερλεχτ με ενθουσιασμό του έκανε 2 γρήγορες φάσεις, αλλά οι ερυθρόλευκοι ήταν αυτοί, που έχασαν την κλασική ευκαιρία: η μπάλα δεν έκανε το χατίρι του Ιντέγιε σταματώντας στο δοκάρι του Προτό.

anderlecht-olympiacos

(Πηγή: Reuters / Francois Lenoir)

Αμυντικά ο Ολυμπιακός είχε θέμα όταν οι γηπεδούχοι έβγαιναν γρήγορα σε κόντρα επίθεση, ενώ ο και ο Ντα Κόστα χρειάστηκε αρκετή ώρα για να προσαρμοστεί ως αριστερός στόπερ, όποτε χρειάστηκε όμως ο Ρομπέρτο ήταν εκεί.

Για 20 λεπτά στο β ημίχρονο οι ερυθρόλευκοι ήταν κυρίαρχοι. Ήλεγχαν τον ρυθμό, έβγαλαν φάσεις, αλλά δεν είχαν καλή επιλογή στην τελική πάσα ή προσπάθεια, με αποτέλεσμα να μην σκοράρουν. Και σε μία ανύποπτη φάση ο Ρομπέρτο έκανε κακή εκτίμηση σε κόρνερ δίνοντας την ευκαιρία στον Μπότζι να πετύχει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.