Europa League: Νίκη επί της Θέλτα, προβάδισμα για τελικό η Μάντσεστερ Γ.

Πρόβα τελικού η Γιουνάιτεντ με τη νίκη επί της Θέλτα Action Images via Reuters / Carl Recine Livepic

Βήμα πρόκρισης στον τελικό του Europa League έκανε η Μάντσεστερ Γ. νικώντας 1-0 τη Θέλτα μέσα στο Βίγκο. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο ήταν καλύτερη, απειλήθηκε ελάχιστα, ήλεγξε το ρυθμό του παιχνιδιού και βρήκε ένα υπέροχο γκολ από τον Ράσφορντ.

Το παιχνίδι κύλησε σε χαμηλό τέμπο, όπως το επέβαλε η Μάντσεστερ Γιουν., με την Θέλτα να μην έχει χώρους να βγει σε γρήγορες επιθέσεις και ουσιαστικά να έχει μια κεφαλιά του Βας στο 11 δίπλα από την εστία, ως ευκαιρία για τα πρώτα 45 λεπτά.

2017 05 04T193756Z 136928276 MT1ACI14788512 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA CLV MUN

(Ο Λίνγκαρντ δεν βρίσκει καλά την μπάλα σε μία από τις ευκαιρίες της Γιουνάιτεντ - Πηγή: Action Images via Reuters / Carl Recine Livepic)

Αντίθετα η Γιουνάιτεντ βρέθηκε σε θέση βολής τρεις φορές στο ίδιο διάστημα, όμως Ράσφορντ, Λίνγκαρντ και Μιχταριάν δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον γκολκίπερ Σέρχιο Αλβάρεζ σε ένα πολύ κλειστό πρώτο ημίχρονο.

2017 05 04T194137Z 136928497 MT1ACI14788517 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA CLV MUN

(Απογοητευμένος ο Μουρίνιο από τις χαμένες ευκαιρίες στο α μέρος - Πηγή: Action Images via Reuters / Carl Recine Livepic)

Η Θέλτα ξεκίνησε πάλι πιο δυνατά το β μέρος, με τον Ρομέρο στο 59 να κάνει πολύ δύσκολη απόκρουση σε σουτ του Σίστο και την μπάλα να παίρνει καμπύλη τροχιά προς το τέρμα του, βρίσκοντας στο πόδι του Ερέρα.

17933624

(Όταν χρειάστηκε ο Ρομέρο κράτησε το μηδέν για την Γιουνάιτεντ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / Salvador Sas)

Η Γιουνάιτεντ ήταν εκείνη που βρήκε το γκολ όμως με μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ράσφορντ, που έστειλε την μπάλα στην γωνία του Σέρχιο για το 0-1 στα μέσα του β ημιχρόνου, πριν βγει με ενοχλήσεις στο γόνατο.

Η Θέλτα προσπάθησε για την ισοφάριση, αλλά είχε μόνον ένα σουτ του Άσπας από πλεονεκτική θέση, ενώ η Μάντσεστερ θα μπορούσε να βάλει και 2ο τέρμα με σουτ του Λίνγκαρντ ελάχιστα άουτ στο 75 και ένα απευθείας φάουλ του Πογκμπά από τα 40 μέτρα, δίπλα στη γραμμή του πλαγίου.

2017 05 04T203234Z 136931554 MT1ACI14788556 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA CLV MUN

(Το γκολ του Ράσφορντ (ν.19) έδωσε τη νίκη στη Γιουνάιτεντ στο Βίγκο - Πηγή: Reuters / Miguel Vidal Livepic)

Η Γιουνάιτεντ γίνεται έτσι το μεγάλο φαβορί για τη ρεβάνς και την πρόκριση στον τελικό, όπου θα διεκδικήσει (πιθανότατα κόντρα στον Άγιαξ) το τρόπαιο και τη συμμετοχή στο Champions League της επόμενης περιόδου.