«Πέταξε» πάνω από τα 6 μέτρα ο Μανόλο - Νέο πανελλήνιο ρεκόρ

Ξεπέρασε τα έξι μέτρα στο Diamond League της Πολωνίας ο ιπτάμενος Μανόλο

ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI

Ο χάλκινος Ολυμπιονίκης του Παρισιού, ήταν καταπληκτικός στο Diamond League της Σιλεσίας, στην Πολωνία (κοντά στα σύνορα με την Τσεχία) , καθώς κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ - αλλά και το προσωπικό - στο άλμα επί κοντώ.

Ο Εμμανουήλ Καραλής κυνηγούσε χρόνια, το να πηδήξει 6 μέτρα και τελικά το κατάφερε στον σημερινό αγώνα (25/8), αποδεικνύοντας πως δεν έχει ταβάνι.

Να υπενθυμίσουμε πως το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς του Παρισιού το κέρδισε με άλμα 5,90 μέτρων.

Θυμίζουμε πως ο Έλληνας Ολυμπιονίκης, βελτίωσε κατά επτά εκατοστά την καλύτερη επίδοσή του και απέδειξε γιατί είναι από τους κορυφαίους αθλητές στον κόσμο και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Σεπτεμβρίου.

Στη Λωζάνη

Νωρίτερα είχε καταλάβει την έκτη θέση στο Diamond League της Λωζάνης όπου ο 24χρονος πρωταθλητής του επί κοντώ αγωνίστηκε την Τετάρτη (21/8) με άλμα στα 5,82 μ. ύψος που ξεπέρασε με τη δεύτερη προσπάθεια.