ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ

Formula 1: Θρίαμβος του Ράσελ στο Βέλγιο - Η Mercedes έκανε το «1-2»

Την δεύτερη φετινή νίκη και τρίτη στην καριέρα του στη Formula 1 πανηγύρισε ο Τζορτζ Ράσελ που επικράτησε στο βελγικό γκραν πρι

EPA/OLIVIER MATTHYS

Τη δεύτερη φετινή νίκη και τρίτη στην καριέρα του στη Formula 1 πανηγύρισε ο Τζορτζ Ράσελ που επικράτησε στο βελγικό γκραν πρι, το οποίο διεξήχθη σήμερα, Κυριακή (28/7) στην πίστα του Σπα.

Ο Βρετανός οδηγός της Mercedes αξιοποίησε τη στρατηγική ενός πιτ-στοπ που ακολούθησε και είδε πρώτος την καρό σημαία στην πίστα του Σπα, αφήνοντας στην δεύτερη θέση -και σχεδόν μισό δευτερόλεπτο πίσω- τον «ομόσταυλό» του και επτάκις παγκόσμιο πρωταθλητή, Λιούις Χάμιλτον, ο οποίος ακολούθησε στρατηγική δύο πιτ-στοπ.

Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Όσκαρ Πιάστρι με McLaren, αφού κατάφερε στον 36ο γύρο (από τους 44 του αγώνα) να προσπεράσει τη Ferrari του Σαρλ Λεκλέρκ.

Από την πλευρά του, ο τρις παγκόσμιος πρωταθλητής, Μαξ Φερστάπεν, ο οποίος εκκίνησε από την 11η θέση, λόγω της ποινής δέκα θέσεων που του είχε επιβληθεί, κατάφερε να «αναρριχηθεί» στην πέμπτη. Μάλιστα, ο Ολλανδός άφησε στην έκτη θέση τον Λάντο Νόρις (σ.σ. ο Βρετανός έκανε λάθος στην εκκίνηση, με αποτέλεσμα να «πέσει» έβδομος) και αύξησε το προβάδισμά του στη βαθμολογία των οδηγών.

Στο μεταξύ, σε μια κρίσιμη ημέρα για το μέλλον του, ο Σέρχιο Πέρες, ο οποίος εκκίνησε δεύτερος, περιορίστηκε στην όγδοη θέση (σ.σ. πήρε και τον επιπλέον βαθμό για τον ταχύτερο γύρο), την ώρα που ένας από τους υποψήφιους... αντικαταστάτες του στη Red Bull, ο Ντάνιελ Ρικιάρντο, έφτασε πολύ κοντά στο να βαθμολογηθεί, καθώς τερμάτισε 11ος με την RB.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το βελγικό γκραν πρι ήταν ο τελευταίος αγώνας πριν την καλοκαιρινή διακοπή της Formula 1, η οποία αρχίζει ξανά στις 25 Αυγούστου με το γκραν πρι της Ολλανδίας.