Euroleague: Νέα ήττα για τον Παναθηναϊκό στην Πολωνία

ICONPRESS/ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Δεν κατάφερε ο Παναθηναϊκός να πετύχει την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στην Euroleague καθώς ηττήθηκε στο τέλος από τη Ζιελόνα Γκόρα με 71-68 για την 4η αγωνιστική των ομίλων της διοργάνωσης.

Οι πράσινοι βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ από την αρχή και το ημίχρονο τελείωσε με 40-33 για τους Πολωνούς που είχαν κορυφαίους τους Ζαμοΐσκι και Πονίτκα.

Στην επανάληψη η προβληματική άμυνα συνεχίστηκε, όπως και το προβάδισμα των γηπεδούχων, το οποίο όμως και "ροκανίστηκε" από μεγάλα σουτ που πέτυχαν ο Φελντέιν και ο Διαμαντίδης.

Ο Κόζαρεκ ωστόσο τιμώρησε την κακή περιφερειακή άμυνα του Παναθηναϊκού γράφοντας το 68-63, 1:35’ πριν το τέλος, εξέλιξη που έμελλε να είναι και καθοριστική.

Στα τελευταία 9 δευτερόλεπτα ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή εβρισκόμενος τρεις πόντους πίσω, αλλά τα σουτ που επιχείρησαν τόσο ο Διαμαντίδης όσο και ο Πάβλοβιτς έξω από τα 6,75 μ. δεν βρήκαν στόχο.

Συνολικά ο Παναθηναϊκός είχε 5/27 τρίποντα και 13/25 βολές, αριθμοί που αποτυπώνουν την κακή αγωνιστική μέρα στην οποία βρέθηκαν οι περισσότεροι παίκτες του.

Πλέον, βρίσκεται στο 1-3 στον όμιλο και την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται τη Ζάλγκιρις Κάουνας στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-33, 57-49, 71-68.

Ζιέλονα Γκόρα (Φιλιπόφσκι): Μποστ 6, Ρέινολντς 7 (1), Σζέβτσικ 8 (2), Μολντοβεάνου 3 (1), Πονίτκα Μ. 13 (1), Γκρουσζέσκι, Χριτσάνιουκ 2, Ζαμοϊσκι 8 (2), Μπορόβνιακ 12, Τζούρισιτς 5, Κόσζαρεκ 7 (1)

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 11, Χαραλαμπόπουλος, Γιάνκοβιτς 9, Φώτσης 4 (1), Ραντούλιτσα 8, Φελντέιν 15 (2), Διαμαντίδης 3 (1), Καλάθης 8 (1), Κούζμιτς 10.