Euroleague: Εύκολα ο Ολυμπιακός, 75-49 τη Λιμόζ στο ΣΕΦ

Eurokinissi

Δίχως να συναντήσει αντίσταση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός κέρδισε εύκολα τη Λιμόζ με 75-49 για την τέταρτη αγωνιστική της Euroleague διατηρώντας τη θέση του στην κορυφή του ομίλου του.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός δεν παρουσίασε καλή εικόνα, έχοντας πολύ άσχημα ποσοστά στα σουτ και ολοκληρώνοντάς το εβρισκόμενος πίσω στο σκορ με 28-29.

Από την αρχή της τρίτης περιόδου, όμως η ομάδα του Σφαιρόπουλου έδειξε αγωνιστική συνέπεια σε άμυνα και επίθεση, ανακτώντας το προβάδισμα με συνοπτικές διαδικασίες

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης με 15 πόντους, ενώ ο Πάτρικ Γιανγκ έκανε νταμπλ-νταμπλ με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από τη μεριά του, ο Βασίλης Σπανούλης μέτρησε 10 πόντους και ισάριθμες ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 28-29, 51-42, 75-49

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 13 (10 ριμπ.), Παπαπέτρου, Σπανούλης 10 (1τρ., 10 ασ.), Στρόμπερι 12, Τσαϊρέλης 2, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 15 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 10 (2), Χάκετ 2, Λοτζέσκι 3, Αθηναίου 6 (2).

Λιμόζ (Ερβέ): Σαφάρτζικ 6 (2), Κάλπεπερ 10 (2), Ντάνιελς 7, Βέστερμαν 4, Πέιν 5 (1), Μπουνγκού-Κολό, Τραορέ 8, Ντιαβαρά, Ζερμπό 9.