«Ασημένιος» ο Κακουλάκης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα μαραθώνιας κολύμβησης

ΑΠΕ ΜΠΕ

Ο Βασίλης Κακουλάκης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο αγώνισμα 3 χιλιομέτρων Knockout sprint, στο πλαίσιο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος μαραθώνιας κολύμβησης - μεγάλων αποστάσεων για τις κατηγορίες Νέων Ανδρών-Νέων Γυναικών (18/19 ετών), Εφήβων-Νεανίδων (16/17 ετών) και Παίδων-Κορασίδων (14/15 ετών), το οποίο διεξάγεται στο Αλγκέρο της Σαρδηνίας.

Ο αθλητής του Ωρίωνα Ηρακλείου έχασε στη... χεριά την πρώτη θέση, καθώς ολοκλήρωσε την προσπάθειά του σε 5 λεπτά και 54.50, μένοντας ελάχιστα πίσω από τον Ιάπωνα Καΐτο Τσουτζιμόρι που πήρε το χρυσό μετάλλιο με επίδοση 5:54.10. Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Γάλλος Σασά Βιλί με χρόνο 5:54.60).

Ο Κακουλάκης ήταν όγδοος στην δεύτερη προκριματική σειρά του αγωνίσματος (σ.σ. οι συμμετέχοντες κολύμπησαν 1500μ.) με 16:37.20, ενώ κατετάγη ένατος στον ημιτελικό (σ.σ. οι συμμετέχοντες κολύμπησαν 1000μ.) με 10:23.30 και πήρε το «εισιτήριο» για τον τελικό, όπου οι φιναλίστ κολύμπησαν 500 μέτρα.

Στα 3 χιλιόμετρα Knockout sprint, αγώνισμα που έκανε την «παρθενική» εμφάνισή του σε μεγάλη διοργάνωση, μετείχε και δεύτερος Έλληνας αθλητής και συγκεκριμένα ο Άγγελος Χριστοδούλου που έμεινε εκτός τελικού και κατετάγη 12ος. Ο αθλητής του ΚΟ Περιστερίου Γλαύκος ήταν όγδοος στην πρώτη προκριματική σειρά με επίδοση 16:38.10, ενώ τερμάτισε στην 12η θέση στον ημιτελικό με 10:23.90, μένοντας εκτός της δεκάδας που προκρίθηκε στον τελικό.