Παραολυμπιακοί Αγώνες: «Ασημένιος» ο Θανάσης Κωνσταντινίδης κατέκτησε μετάλλιο στην κορίνα

Τα ολυμπιακά μετάλλια των Αγώνων του Παρισιού 2024

AP Photo/Rebecca Blackwell

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο αθλητής Θανάσης Κωνσταντινίδης στον τελικό του αγωνίσματος στην κορίνα F32, φέρνοντας το τέταρτο μετάλλιο στην Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες 2024 που πραγματοποιούνται στο Παρίσι.

Έως και την προτελευταία βολή που έριξε ο Θανάσης Κωνσταντινίδης βρισκόταν στην τέταρτη θέση.

Ωστόσο ο αθλητής κατάφερε την μεγάλη ρίψη στο φινάλε του τελικού του στην κορίνα F32 και με ατομικό ρεκόρ κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες 2024 κάνοντας ατομικό ρεκόρ με προσπάθεια στα 38.65μ.

Για τον 54χρονο αθλητή αυτοί είναι οι τρίτοι συνεχόμενοι Παραολυμπιακοί Αγώνες ενώ είχε κατακτήσει το χρυσό στη σφαιροφοβολία F32, στους Αγώνες του Ρίο.

Στον αποψινό τελικό, από την πρώτη του βολή έδειχνε ότι ήταν κοντά σε κάποιο μετάλλιο καθώς έριξε στις πέντε πρώτες του προσπάθειες κατά σειρά 36.85 – 36.88 – 37-78 – 35.14 και 37.62.

Φτάνοντας στην 6η βολή είχε κατάταξη στην 4η θέση με τον Αλγερινό Γουαλίντ Φερχά να έχει ρίξει 37.99μ και να είναι στην τρίτη θέση.

Ο Κωνσταντινίδης έκανε υπερπροσπάθεια και με βολή στα 38.65μ ξεπέρασε τον εαυτό του και τους δύο Αλγερινούς που είχε μπροστά του, τον Αχμέντ Μεχιντέμπ (38.61μ) και Φερχά (37.99μ) για να κατακτήσει το αργυρό μετάλλιο. Νικητής και χρυσός Παραολυμπιονίκης ο Ρώσος Αλεξέι Τσούρκιν που αγωνίζεται ως ανεξάρτητος ρίχνοντας 40.33μ.