Ολυμπιακοί Αγώνες: Νίκησε τον Καναδά η Εθνική Ομάδα πόλο γυναικών - Κατετάγη στην 7η θέση

Η Εθνική Ομάδα πόλο γυναικών εναντίων του Καναδά

AP Photo/Luca Bruno

Κατετάγη στην 7η θέση η Εθνική Ομάδα πόλο γυναικών μετά την επικράτησή της επί της ομάδας του Καναδά.

Η ελληνική ομάδα επικράτησε 19-10 του Καναδά και κατετάγη 7η στη διοργάνωση του Παρισιού, όπου κυνήγησε την υπέρβαση, χωρίς να τα καταφέρει.

Η Ελενα Ξενάκη έκανε... θραύση στα 2μ., με δύο γκολ και δύο κερδισμένα πέναλτι (στο πρώτο εκ των οποίων αστόχησε η Βάσω Πλευρίτου) στα πρώτα 11 λεπτά, αλλά χρειάστηκε να ανέβουν και άλλες παίκτριες, προκειμένου η εθνική να πετύχει ένα σερί 3-0 και να ξεφύγει 7-3.

Με δύο αναπάντητα τέρματα στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, ο Καναδάς μείωσε σε 7-5, αλλά η ελληνική ομάδα διατήρησε τον έλεγχο. Μετά το 9-7, στα μισά της τρίτης περιόδου, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα «έτρεξε» σερί 5-0 και μετέτρεψε το υπόλοιπο του αγώνα σε τυπική διαδικασία.

Μετά τη λήξη του αγώνα, οι Ελληνίδες αθλήτριες πήγαν κοντά στους ανθρώπους τους στις κερκίδες οι οποίοι τους έβγαλαν αναμνηστική φωτογραφία.

Ένας εξ αυτών ήταν και ο Σάσα Βεζένκοφ, σύντροφος της Νικόλ Ελευθεριάδου που βρέθηκε στο Παρίσι για την στηρίξει στους αγώνες.