Ολυμπιακοί Αγώνες: Οι ΗΠΑ απέκλεισαν τη Σερβία σε αγώνα «θρίλερ» - Στον τελικό με τη Γαλλία

Έκτακτη είδηση

CNN GREECE

H Σερβία έπαιξε ολοκληρωτικό μπάσκετ για 30 λεπτά, αλλά οι ΗΠΑ με μπροστάρη τον Στέφ Κάρι (36π.) και ένα τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο (32-15) πήραν τη νίκη πρόκριση στον τελικό με 95-91, όπου το Σάββατο (10/8) θα αντιμετωπίσει την «οικοδέσποινα» Γαλλία που απέκλεισε την Παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία.

Το καυτό ξεκίνημα του Στεφ Κάρι με τα 5 εύστοχα τρίποντα σε 7 προσπάθειες σε κάτι περισσότερα από 8 αγωνιστικά λεπτά, δεν ήταν αρκετά για τις ΗΠΑ, που βρέθηκαν να χάνουν με 23-31 από τη Σερβία στο δεκάλεπτο.

Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς, που ήταν εξαιρετικά εύστοχη στο ξεκίνημα, πήρε από νωρίς ψυχολογία και ανέβασε τη διαφορά στους 17 πόντους (25-42) στο 13'30" μετά από τάπα του Νίκολα Γιόκιτς στον ΛεΜπρόν Τζέιμς στη μία πλευρά και γκολ-φάουλ στην άλλη.

Η Team USA έκλεισε κάπως την ψαλίδα προς το τέλος του πρώτου μέρους και στις αρχές της τρίτης περιόδου (47-54, 21'30"). Βασίλιε Μίτσιτς και Μάρκο Γκούντουριτς μπήκαν επιθετικά στην εξίσωση και οι Σέρβοι βρέθηκαν στο +13 (63-76) στο 30'.

Βρίσκοντας δύο καλάθια με τους ΛεΜπρόν Τζέιμς - Στεφ Κάρι και δύο τρίποντα από τους Κέβιν Ντουράντ - Ντέβιν Μπούκερ, οι ΗΠΑ βρέθηκαν στο -5 λίγο πριν το 33', αρχίζοντας να βάζουν πίεση στους αντιπάλους τους.

Από τη Σερβία, 20 πόντους μέτρησε ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς, 17 πόντους με 11 ασίστ ο Νίκολα Γιόκιτς και 15 πόντους ο Αλέξα Αβράμοβιτς, τον οποίο ανεξήγητα «ξέχασε» στον πάγκο ο Σβέτισλαβ Πέσιτς στα λεπτά που κρινόταν το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 23-31, 43-54, 63-76, 95-91.

H Γαλλία... έστειλε σπίτι την Γερμανία

Με ανατροπή από το -10, η Γαλλία πήρε το πρώτο «εισιτήριο» για τον τελικό (10/8, 22:30) του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ των Ανδρών, όπου απέναντι στις ΗΠΑ θα διεκδικήσει το τέταρτο της μετάλλιο στο κορυφαίο αθλητικό ραντεβού του πλανήτη και το πρώτο χρυσό, μετά τα αργυρά στους Αγώνες του 1948, του 2000 και του 2020.

Οι «τρικολόρ» επικράτησαν στον σημερινό Α' ημιτελικό με 73-69 της Παγκόσμιας Πρωταθλήτριας, Γερμανίας, αποκλείοντας τα «πάντσερ» από την καταληκτική μάχη, όχι όμως και από τα μετάλλια, καθώς απέναντι στη Σερβία, θα παλέψουν για το χάλκινο.

Οι Γκέρσον Γιαμπουσέλε (17π.) και Αϊζάια Κορντινιέ (16π.) οδήγησαν την επίθεση της Γαλλίας, ενώ ο Βικτόρ Ουεμπανιαμά ακολούθησε με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 μπλοκ.

Ο σέντερ του Παναθηναϊκού, Ματίας Λεσόρ, έμεινε στο παρκέ για 17 λεπτά με απολογισμό 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ. Από τη Γερμανία ξεχώρισε ο συνήθης-ύποπτος, Ντένις Σρέντερ, με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 33-33, 56-50, 73-69

ΓΑΛΛΙΑ (Βενσάν Κολέ): Ντιλικινά 5 (1), Μπατούμ 9 (1), Αλμπισί, Γιαμπουσέλε 17, Κορντινιέ 16 (2), Φουρνιέ 5 (1), Ντε Κολό, Λεσόρ 10, Γκομπέρ, Ουεμπανιαμά 11 (1), Στραζέλ, Κουλιμπαλί.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Γκόρντον Χέρμπερτ): Μπόνγκα 7 (2), Ντα Σίλβα, Λο, Γκίφαϊ, Βάιλερ-Μπαμπ 5 (1), Φόγκτμαν 6, Φ. Βάγκνερ 10 (2), Τάις 8, Μ. Βάγκνερ 4, Σρέντερ 18 (3), Τίμαν 3, Ομπστ 8 (2).