Ολυμπιακοί Αγώνες: «Ασημένιος» ο Χρήστου στον τελικό των 200μ. στο ύπτιο - Το πρώτο από το 1896

Ο Απόστολος Χρήστου στην κούρσα των 200μ. στο ύπτιο AP Photo/Petr David Josek

Μετά τα 100μ. ύπτιο, όπου έχασε για δύο εκατοστά του δευτερολέπτου το χάλκινο μετάλλιο, ο Απόστολος Χρήστου, το βράδυ της Πέμπτης (1/8) κατάφερε να πανηγυρίσει την κατάκτηση του ασημένιου Ολυμπιακού μεταλλίου στον τελικό των 200μ. στο ύπτιο. Με επίδοση 1.54.82 και νέο πανελλήνιο ρεκόρ ο Έλληνας πρωταθλητής της κολύμβησης πέτυχε τον μεγάλο του στόχο.

Αμέσως μετά την τεράστια επιτυχία με το πρώτο μετάλλιο για την Ελλάδα στην Ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων στην κολύμβηση, ο 28χρονος αθλητής του Ολυμπιακού δεν μπορούσε να πιστέψει τι του είχε συμβεί:

«Πραγματικά δεν μπορώ να το πιστέψω, δεν έχω πάρει χαμπάρι, δεν το έχω συνειδητοποιήσει. Ξαφνικά μέσα σε τρεις μέρες βρέθηκα από την κόλαση στον παράδεισο. Είναι μια τεράστια ανατροπή στα συναισθήματά μου.

Ήξερα ότι έχω δυνατότητες για ένα μετάλλιο, μπήκα δυνατά, ''εκβίασα'' τη θέση, ήμουν μπροστά σε όλη την κούρσα, αλλά στα τελευταία 150 μέτρα ήταν δύσκολα γιατί έχασα δυνάμεις. Τελικά πήρα το ρίσκο, τα έδωσα όλα, έπρεπε να κάνω την υπέρβαση και δικαιώθηκα.

Δεν μπορώ να το πιστέψω, η δουλειά που έκανα ήταν για τα 100 μέτρα και τελικά το μετάλλιο μου βγήκε στα 200. Ο προπονητής μου είπε να τα δώσω όλα από την αρχή και να το διαχειριστώ στο τέλος. Έτσι έκανα και τα κατάφερα. Πλέον, το 200άρι θα γίνει το αγαπημένο μου άθλημα».

Η τρομερή κούρσα

Ο Χρήστου έκανε μία τρομερή κούρσα, παίρνοντας από την αρχή μεγάλο προβάδισμα. Γύρισε στο πρώτο 100άρι σε 55.14, πιο γρήγορα ακόμη κι από το πέρασμα του Ααρον Πίρσολ στο ακατάρριπτο παγκόσμιο ρεκόρ που είχε σημειώσει το 2009.

Ήταν προφανές ότι δεν μπορούσε να συνεχίσει έτσι και σιγά-σιγά ο Ούγγρος Χούμπερτ Κος, που ήταν έτσι κι αλλιώς το φαβορί του τελικού, μείωσε τη διαφορά και τον προσπέρασε, κερδίζοντας το χρυσό μετάλλιο με 1:54.26.

Ο Ελληνας πρωταθλητής έδωσε και την τελευταία ιμάδα των δυνάμεων του, τερμάτισε σε 1:54.82, συντρίβοντας το πανελλήνιο ρεκόρ του Απόστολου Σίσκου (1:55.42 από τις 19/6 στο Βελιγράδι) και κράτησε τη δεύτερη, μπροστά από τον Ελβετό Ρόμαν Μιτιούκοφ που πήρε την τρίτη θέση με 1:54.85. Η Ελλάδα έχει πλέον μετάλλιο στην κολύμβηση!