Στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, «διέλυσε» το Λαύριο με 93-69
![Στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, «διέλυσε» το Λαύριο με 93-69](https://img.cnngreece.gr/img/780/max/70/2021/12/27/PAO-2.jpg?t=qZSNLefvwRB5o3RRY4JDKA)
Την πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος εξασφάλισαν οι «πράσινοι» επικρατώντας με 93-69 κόντρα στην ομάδα του Χρήστου Σερέλη
Εύκολη αποστολή κόντρα στο Λαύριο είχαν οι «πράσινοι», οι οποίοι παρά τις απουσίες κατάφεραν να πάρουν το εισιτήριο για το Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος επικρατώντας με σκορ 93-69.
Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη αποχαιρέτησε τη διοργάνωση και πλέον εστιάζει στο ελληνικό πρωτάθλημα και το Basketball Champions League.
Πρώτος σκόρερ για τους περσινούς νταμπλούχους ήταν ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 15 πόντους(5/8 τρίποντα), ενώ από 10 είχαν οι Παπαγιάννης και Μποχωρίδης με τον πρώτο να μετράει ακόμη 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ(18 ranking).
Για το Λαύριο ο Κακλαμανάκης είχε 14 πόντους, ενώ ο Μουράτος ακολούθησε με 11.
Ο αγώνας
Η «μάχη» για την πρόκριση στους «4» ξεκίνησε δυναμικά στο ΟΑΚΑ. Οι «πράσινοι» με τον Βασίλη Σίμτσακ σε χρέη head coach, αφού ο Δημήτρης Πρίφτης ήταν ασθενής, κατάφεραν να πάρουν ένα προβάδισμα 6 πόντων και το 15-9 στο 5’ αλλά τα λάθη των παικτών του «τριφυλλιού» και η αστοχία στα σουτ έφεραν το Λαύριο και πάλι κοντά παρά την τρίποντη «καταιγίδα» του Νέντοβιτς(20-19 με το λέι-απ του Κακλαμανάκη και το κάρφωμα του Περσίδη). Ο Παπαγιάννης ευστόχησε σε ένα ζευγάρι βολών για το 22-19 και ο Κασελάκης «σφράγισε» το 24-19 στο 10ο λεπτό με ένα μπάζερ μπίτερ σουτ.
Η δεύτερη περίοδος βρήκε τον Παναθηναϊκό πιο συγκεντρωμένο και με καλύτερες άμυνες πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού.
Ο Βασίλης Καββαδάς που είχε έξι πόντους στο ημίχρονο συνεργάστηκε άψογα με τον αρχηγό του «τριφυλλιού» πετυχαίνοντας 3 καρφώματα στην μπασκέτα του Λαυρίου και την άμυνα του Κακλαμανάκη(στο 7’ για το 31-21, 6,46’ 33-22 και το 5’ 38-29 ). Η διαφορά ξέφυγε κατά πολύ με τους «πράσινους» να εκτοξεύονται στο +15 του ημιχρόνου(53-38).
Στην επανάληψη το αμυντικό κομμάτι δούλεψε άριστα για τον Παναθηναϊκό και πήγε εύκολα στο +21 (61-40), στην αρχή του δεύτερου μέρους. Η όμάδα του Σερέλη με τον Ουίλιαμς με τον Ουίλιαμς σε πρώτο ρόλο μείωσε με μεγάλα καλαθια στο -10 (63-53), στο 26’. Τα τελευταία λεπτά, οι άμυνες «έσφιξαν» και πάλι με τους Παπαπέτρου και Πέρι, για να ολοκληρώσουν με δψήφιο μαξιλαράκι ασφαλείας και το +15 στο 30ο λεπτό(71-56).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η τρίποντη «καταιγίδα» έφερε το «τριφύλλι» στο +21 (77-56). Κάπως έτσι, τα τελευταία λεπτά απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα για το... παραδομένο Λαύριο με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται ως 93-69.
Τα δεκάλεπτα: 24-19, 53-38, 71-56, 93-69
Αξίζει να σημειωθεί πως ο Βασίλης Σίμτσακ έριξε στη «μάχη» του Κυπέλλου Ελλάδος και τους νεαρούς Αβδάλα και Μαντζούκα με τον πρώτο να σκοράρει ένα καλάθι δυο πόντων και τον δεύτερο να πετυχαίνει έξι με 1/2 βολές, 1/3 τρίποντα και 1/3 δίποντα.
SPONSORED
![Φωτιά στον Αρχάγγελο Λακωνίας: Σπεύδουν δυνάμεις της Πυροσβεστικής](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/07/15/55ade45f-6262957-(1).jpg?t=IiZqZLIL1_F6CxKucEl8uw)
Φωτιά στον Αρχάγγελο Λακωνίας: Σπεύδουν δυνάμεις της Πυροσβεστικής
20:01![Σταϊκούρας: Εντός χρονοδιαγράμματος η κατασκευή του αυτοκινητόδρομου Πατρών - Πύργου](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/07/18/5cb025b9-6256121.jpg?t=lPaYkC9kh1YFkaPGAA6jpQ)
Σταϊκούρας: Εντός χρονοδιαγράμματος η κατασκευή του αυτοκινητόδρομου Πατρών - Πύργου
19:54![Τέσσερα χρόνια φυλάκιση σε βρετανούς ακτιβιστές που απέκλεισαν κεντρικό αυτοκινητόδρομο](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/07/18/4992551c-AP22300314084962.jpg?t=XPWBUkJYaB7eFBrAhC1ETg)
Τέσσερα χρόνια φυλάκιση σε βρετανούς ακτιβιστές που απέκλεισαν κεντρικό αυτοκινητόδρομο
19:44![Πιέσεις να παραιτηθεί δέχεται ο Μπάιντεν - «Πιθανή η αποχώρησή του ακόμα και το Σαββατοκύριακο»](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/07/18/bae4816d-AP24200082634928.jpg?t=LsQeuCi4XsOvx8PMCi7Y4w)
ΤΙ ΕΚΤΙΜΟΥΝ ΣΤΕΛΕΧΗ ΤΩΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΩΝ: Πιέσεις να παραιτηθεί δέχεται ο Μπάιντεν - «Πιθανή η αποχώρησή του ακόμα και το Σαββατοκύριακο»
19:36![Παρίσι 2024: Στα χέρια της Ντρισμπιώτη η ελληνική σημαία](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/07/18/9ff4fa33-6275672.jpg?t=4-8b2NboHaH6tcnSjN9h8A)