Ούνικς Καζάν - Ολυμπιακός 66-70: Δυσκολεύτηκε αλλά πέρασε στον τελικό του Gomelsky Cup

INTIME SPORTS

Με τους Πρίντεζη (18π.), Πάντερ (14π.) να «πυροβολούν» και τον Νίκολα Μιλουτίνοβ να σημειώνει double double με 10 πόντους και 13 ριμπάουντ αλλά και το νικητήριο καλάθι με γκολ φάουλ, ο Ολυμπιακός νίκησε αυτή τη φορά, την Ούνιξ Καζάν με 70-66 στον αγώνα με τον οποίο «άνοιξε η αυλαία» του Gomelsky Cup, στη Μόσχα.

Η ομάδα του Πειραιά πήρε... ρεβάνς για την ήττα από την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη στο ΣΕΦ πριν από δύο εβδομάδες.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν μουδιασμένοι, άρχισαν να ανεβάζουν στροφές στη 2η περίοδο για το +1, 36-37 στο ημίχρονο και στο β΄ μέρος, έστω κι αν δυσκόλεψαν μόνοι τους τον εαυτό τους, πέτυχαν τη νίκη.

Την Τετάρτη (25/9, 19:00), η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ θα αντιμετωπίσει την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Δεν αγωνίστηκε ο Ουέιντ Μπόλντγουϊν που δεν έχει ξεπεράσει το οστικό οίδημα, ενώ κορυφαίος των Ρώσων του Δημήτρη Πρίφτη ήταν ο Τζαμάρ Σμιθ που έκανε εξαιρετική δουλειά στο κομμάτι του σκοραρίσματος.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 36-37, 48-56, 66-70

Διαιτητές: Γιαβόρ, Περούγκα, Ισγκουντέρ

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Δημήτρης Πρίφτης): Μόργκαν 8, ΜακΚόλουμ 11, Τάιους 10, Κλιμένκο 4, Ουζίνσκι 2, Σμιθ 17 (3), Μάντζαρης 3, Πάλσον 2, Κολέσνικοφ, Καϊμακόγλου 9 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντέιβιντ Μπλατ): Πάντερ 14 (2), Πολ 3 (1), Κόνιαρης, Σπανούλης 8, Τσέρι, Μιλουτίνοβ 10, Πρίντεζης 18, Παπανικολάου 7, Κουζμίνσκας 4, Ρούμπιτ 6, Χαπ