Μπάσκετ γυναικών: Νικητής ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι με ΠΑΟ

ICONPRESS/ICONPRESS

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη του πέτυχε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού επικρατώντας με 61-66 του Παναθηναϊκού στο κλειστό "Παύλος Γιαννακόπουλος".

Ο Ολυμπιακός πήρε από νωρίς προβάδισμα με 8-18, ωστόσο, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε μειώνοντας σε 16-21 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγε στο σκόρ, με το "τριφύλλιο" με παίρνει προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου με 36-32.

Ο έλεγχος κατόπιν πέρασε στη μεριά του Παναθηναϊκού που ξέφυγε με 43-36, πριν αντιδράσει εκ νέου ο Ολυμπιακός για να μειώσει στο καλάθι ενώ στο τέλος της τρίτης περιόδου το σκόρ διαμορφώθηκε στο 51-49.

Στην τελευταία περίοδο το ντέρμπι κρατούσε ενώ τρία λεπτά πριν το φινάλε πέρασε ξανά μπροστά ο Ολυμπιακός με 58-62, προβάδισμα που δεν ξαναέχασε μέχρι το τέλος, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 61-66.