Με το κεφάλι ψηλά αποχαιρέτισε ο ΠΑΟΚ, 0-1 τη Ντόρτμουντ

REUTERS/Ina Fassbender

Συγκλονιστική εμφάνιση πραγματοποίησε ο ΠΑΟΚ κόντρα στη Ντόρτμουντ στη Γερμανία στην αυλαία των ομίλων του Europa League παίρνοντας τη νίκη με 0-1.

Οι Θεσσαλονικείς πήραν το παιχνίδι με γκολ του Μακ ενώ έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο στο πρώτο ημίχρονο, αν και η Ντόρτμουντ είχε δοκάρι με τον Ρόις στο 42'.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ντόρτμουντ ανέβασε την απόδοσή της ωστόσο ο ΠΑΟΚ μπόρεσε και με σύμμαχο τα... δοκάρια να κρατήσουν το σημαντικό για το πρεστίζ του συλλόγου αποτέλεσμα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η επιτυχία του ΠΑΟΚ αποκτά ιδιαίτερο νόημα από το γεγονός ότι μπορεί ο ίδιος να μην είχε ελπίδες πρόκρισης όμως η Ντόρτμουντ ήθελε τη νίκη για να διατηρήσει τις ελπίδες κατάληψης της πρώτης θέσης του ομίλου της.

Τελικά, η νίκη της Κράσνονταρ μέσα στο Αζερμπαϊτζάν επί της Καμπάλα, έδωσε την πρώτη θέση στους Ρώσους και έκανε τους Γερμανούς πιθανό αντίπαλο του Ολυμπιακού στη φάση των 32 του Europa League.