Γερουλάνος: Αντίπαλός μου είναι η πολιτική της Νέας Δημοκρατίας, όχι οι συνυποψήφιοί μου
![Γερουλάνος: Αντίπαλός μου είναι η πολιτική της Νέας Δημοκρατίας, όχι οι συνυποψήφιοί μου](https://img.cnngreece.gr/img/780/max/70/2024/07/13/a594411c-6262447.jpg?t=JGc9SBoAQDQVx0EN4GB-VA)
Oβουλευτής του ΠΑΣΟΚ - ΚΙΝΑΛ και υποψήφιος για την προεδρία Παύλος Γερουλάνος
EUROKINISSI«Ο αντίπαλός μας δεν είναι ένας από τους συνυποψηφίους μας. Είναι η πολιτική της Νέας Δημοκρατίας που αυτή τη στιγμή ο κόσμος της έχει γυρίσει την πλάτη» τόνισε σε τηλεοπτική συνέντευξή του, ο υποψήφιος για την προεδρία του ΠΑΣΟΚ-Κινήματος Αλλαγής, Παύλος Γερουλάνος.
«Για να μπορέσει να έρθει σε εμάς αυτός ο κόσμος, δεν έχει να κάνει με το ποια είναι η ταυτότητά μας σε σχέση με το παρελθόν, αλλά με το τι πιστεύουμε για τη χώρα για το μέλλον. Άρα, αυτό το οποίο εμείς σήμερα έχουμε να κάνουμε, είναι να πούμε τι πρεσβεύουμε. Από την ώρα που θα το πούμε, ο κόσμος θα κρίνει αν μπορούμε να κερδίσουμε τη μάχη στις εθνικές εκλογές», είπε μιλώντας στον τηλεοπτικό σταθμό «Action24».
Απαντώντας σε ερώτηση σχετικά με μετεκλογικές συνεργασίες με τη Νέα Δημοκρατία, σε περίπτωση που εκλεγεί, ο κ. Γερουλάνος απέκλεισε το ενδεχόμενο λέγοντας χαρακτηριστικά:
«Η δική μου η αγωνία, δεν είναι και δεν πρέπει να είναι πως θα ξανακυβερνήσει η Νέα Δημοκρατία. Η δική μου η αγωνία είναι πώς το πρόγραμμα του ΠΑΣΟΚ θα εμπνεύσει την ελληνική κοινωνία, για να γίνει Κυβέρνηση. Αυτό, είναι η μόνη μου προτεραιότητα αυτή τη στιγμή».
Απαντώντας σε ερώτηση των δημοσιογράφων, σχετικά με την κίνηση του προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ, Στέφανου Κασσελάκη, να δεχτεί κόσμο στο γραφείο του, ο Βουλευτής Α' Αθήνας παρέθεσε το δικό του σκεπτικό για την «αδιαμεσολάβητη επικοινωνία» με τον κόσμο.
«Όταν ήθελα αδιαμεσολάβητη επικοινωνία, πήγα εγώ στον κόσμο. Είναι άλλο να καλείς τον κόσμο στο γραφείο σου και είναι άλλο να περπατάς στους δρόμους. Το να μπαίνεις σε μια μικρομεσαία επιχείρηση, να μιλάς με τον κόσμο, να καταλαβαίνεις ποιες είναι οι ανάγκες του, τι είναι αυτό το οποίο τους απασχολεί, είναι πολύ διαφορετικό από το να λες «εγώ κάθομαι στην πολυθρόνα του γραφείου μου, και όποιος θέλει ας έρθει να κάτσει δίπλα». Η διαφορά, είναι θηριώδης. Το ένα χτίζει εμπιστοσύνη, το άλλο απλώς λέει: «Εγώ είμαι το αφεντικό και όποιος θέλει ας έρθει να προσκυνήσει». Εμένα δεν μου αρέσει το δεύτερο. Μου αρέσει το πρώτο και για αυτό, αυτό το οποίο το κάνω πάντα, είναι να πηγαίνω εκεί έξω, εκεί που μπορώ να μιλήσω με τον κόσμο στην καθημερινότητά του».
ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ
![Γερουλάνος: «Εγγυώμαι συγκεκριμένο σχέδιο για την Ελλάδα»](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/07/06/5961e7cd-4309304.jpg?t=xUdyZSZTuhpjezVk8_CduA)
Γερουλάνος: «Εγγυώμαι συγκεκριμένο σχέδιο για την Ελλάδα»
![«Στηρίξτε την αναγέννηση του ΠΑΣΟΚ και της πατρίδας μας»: Προεκλογικό ποστ του Παύλου Γερουλάνου](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/07/06/5961e7cd-4309304.jpg?t=xUdyZSZTuhpjezVk8_CduA)
«Στηρίξτε την αναγέννηση του ΠΑΣΟΚ και της πατρίδας μας»: Προεκλογικό ποστ του Παύλου Γερουλάνου
SPONSORED
![Οι ΗΠΑ αποσύρουν την πλωτή πλατφόρμα στη Γάζα λόγω προβλημάτων](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/07/17/58eea9f3-AP24199607297319.jpg?t=8r_y6wCQjnZs7VBdVWiY7g)
Οι ΗΠΑ αποσύρουν την πλωτή πλατφόρμα στη Γάζα λόγω προβλημάτων
23:17![Σε επιφυλακή όλη τη νύχτα για τις αναζωπυρώσεις στο Σοφικό - Τέσσερις πυροσβέστες στο νοσοκομείο](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/07/17/4f27e912-6274829.jpg?t=n0BfbD-29AVoNGmHxT5vWg)
Σε επιφυλακή όλη τη νύχτα για τις αναζωπυρώσεις στο Σοφικό - Τέσσερις πυροσβέστες στο νοσοκομείο (vid)
23:09![Ποιοι θα πάρουν επιδότηση στον λογαριασμό ρεύματος τον Αύγουστο - Όριο οι 500 KWh](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/07/17/ba6a602b-1000016207-(1).jpg?t=eme1oeVOpjO2Q1g_ry5XNQ)
ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ «ΕΥΑΛΩΤΟΥΣ» ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ: Ποιοι θα πάρουν επιδότηση στον λογαριασμό ρεύματος τον Αύγουστο - Όριο οι 500 KWh
22:59![Εξελίξεις στη δολοφονία στο Ψυχικό: Φωτογραφία του τοπογράφου βρέθηκε στο κινητό του κατηγορουμένου](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/07/02/b641db90-6263582.jpg?t=nVZC7nsnmkr-Dg0Lb5rtOg)
Εξελίξεις στη δολοφονία στο Ψυχικό: Φωτογραφία του τοπογράφου βρέθηκε στο κινητό του κατηγορουμένου
22:50![Καναδάς: Καταρρακτώδεις βροχές και πλημμύρες στο Τορόντο](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/07/17/fcaa4192-AP21322010577595.jpg?t=aP-N8RM2NUWgc8S3dxlKXw)