Παραιτήθηκε από την Κεντρική Επιτροπή του ΣΥΡΙΖΑ ο Γιάννης Δραγασάκης
![Παραιτήθηκε από την Κεντρική Επιτροπή του ΣΥΡΙΖΑ ο Γιάννης Δραγασάκης](https://img.cnngreece.gr/img/780/max/70/2023/12/08/draga.jpg?t=zQPg2MhNUdFr9IX85XtTGA)
Την παραίτησή του από την Κεντρική Επιτροπή του ΣΥΡΙΖΑ έκανε γνωστή με επιστολή του στη γραμματέας του κόμματος ο Γιάννης Δραγασάκης, μία εξέλιξη που αναμένεται να προκαλέσει νέα αναταραχή.
Όπως αναφέρει στην επιστολή του προς τη γραμματέα του κόμματος, Ράνια Σβίγγου την οποία κοινοποιεί και στον Στέφανο Κασσελάκη, «η πλήρης διαφωνία μου με την πορεία του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ υπό τη νέα ηγεσία δεν μου επιτρέπει να παραμένω μέλος της Κεντρικής Επιτροπής».
Ο Γιάννης Δραγασάκης τονίζει στην επιστολή του ότι «όσο διαρκεί η παρούσα κατάσταση δεν επιθυμώ να συμμετέχω σε κανένα θεσμικό όργανο, σε θεσμική κομματική λειτουργία ή δημόσια εκπροσώπηση του ΣΥΡΙΖΑ- ΠΣ».
Ωστόσο ξεκαθαρίζει ότι δεν εγακταλείπει το κόμμα: «Παραμένω μέλος του και θα συνεχίσω, στο μέτρο των δυνάμεων μου, να αγωνίζομαι για τις αξίες, τις ιδέες και το ήθος της Αριστεράς μέσα και έξω από τον ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ».
Ολόκληρη η επιστολή του:
Προς
Ράνια Σβίγγου, γραμματέα Κεντρικής Επιτροπής ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ
Κοινοποίηση
Στέφανο Κασσελάκη, Πρόεδρο
Αθήνα, 08/12/23
Αγαπητή Ράνια
Με την επιστολή αυτή παραιτούμαι από την ΚΕ.
Όπως αναφέρω στο συνημμένο κείμενο:
«…η πλήρης διαφωνία μου με την πορεία του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ υπό τη νέα ηγεσία δεν μου επιτρέπει να παραμένω μέλος της Κεντρικής Επιτροπής. Επειδή μου γίνονται διάφορες προτάσεις από μέλη του κόμματος, τα ευχαριστώ και διευκρινίζω ότι, όσο διαρκεί η παρούσα κατάσταση δεν επιθυμώ να συμμετέχω σε κανένα θεσμικό όργανο, σε θεσμική κομματική λειτουργία ή δημόσια εκπροσώπηση του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ. Φυσικά, παραμένω μέλος του και θα συνεχίσω, στο μέτρο των δυνάμεων μου, να αγωνίζομαι για τις αξίες, τις ιδέες και το ήθος της Αριστεράς μέσα και έξω από τον ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ».
Το συνημμένο κείμενο αποτελεί και μια πρώτη συμβολή μου στον προσυνεδριακό διάλογο ο οποίος ελπίζω να γίνει εν όψει του Συνεδρίου του κόμματος
Με συντροφικούς χαιρετισμούς
Γιάννης Δραγασάκης
ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ
![Αποχωρεί από το ΣΥΡΙΖΑ και ο Γιώργος Βαρεμένος - Πρωτοφανές κλίμα τοξικότητας](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2023/12/08/baremenos.jpg?t=3E-YgRws0Yfb0LHo9PaBAg)
Αποχωρεί από το ΣΥΡΙΖΑ και ο Γιώργος Βαρεμένος - Πρωτοφανές κλίμα τοξικότητας
SPONSORED
![Αλλάζει η διαδικασία του ηλεκτρονικού ελέχγου στα ανασφάλιστα οχήματα](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/05/31/5673786-(2).jpg?t=Jmu3X8w4y9GoVPsdQdySmQ)
Αλλάζει η διαδικασία του ηλεκτρονικού ελέχγου στα ανασφάλιστα οχήματα
04:00![Μέχρι 31 Ιουλίου η υποβολή αιτήσεων για χορήγηση φοιτητικού στεγαστικού επιδόματος](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/07/06/9993f0da-3936573.jpg?t=Kn-_6pVLWPmmNWjWihBBQA)
Μέχρι 31 Ιουλίου η υποβολή αιτήσεων για χορήγηση φοιτητικού στεγαστικού επιδόματος
03:00![Προαιρετικός ο υποχρεωτικός IBAN στις φορολογικές δηλώσεις εάν δεν προκύπτει επιστροφή](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/06/12/forologikes-diloseis.jpg?t=b8-JnmWaYIqjcTVZ9QQ3RA)
Προαιρετικός ο υποχρεωτικός IBAN στις φορολογικές δηλώσεις εάν δεν προκύπτει επιστροφή
02:00![Μέχρι 21 Ιουλίου η προθεσμία για τις αιτήσεις εγγραφής στους βρεφονηπιακούς σταθμούς](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/07/17/74b72299-play-doh-3308887_1280.jpg?t=e6EbYtW6ySFg-yLApyGBLA)
Μέχρι 21 Ιουλίου η προθεσμία για τις αιτήσεις εγγραφής στους βρεφονηπιακούς σταθμούς
01:00![Νέοι μόνιμοι διορισμοί 10.000 νέων εκπαιδευτικών - Δείτε τις ειδικότητες](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/07/17/02fac500-5904770-(1).jpg?t=6OM-4v633ACu-6KpAj_a5w)