Ο Γ. Μυλόπουλος ο «εκλεκτός» του ΣΥΡΙΖΑ για την Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδόνιας
Ανανεώθηκε:
![Ο Γ. Μυλόπουλος ο «εκλεκτός» του ΣΥΡΙΖΑ για την Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδόνιας](https://img.cnngreece.gr/img/780/max/70/2023/08/07/5437787.jpg?t=XIu6l1xfyPz5nCn9uTuEOQ)
Ο Γιάννης Μυλόπουλος είναι ο «εκλεκτός» του ΣΥΡΙΖΑ για την Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας. Ο ίδιος ανακοίνωσε την υποψηφιότητά του για τις επικείμενες αυτοδιοικητικές εκλογές ως επικεφαλής ψηφοδελτίου με τίτλο: «Αλλαγή στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας»
Συγκεκριμένα η ανακοίνωση αναφέρει:
Με στόχο μια νέα εποχή για την Ανάπτυξη και το Περιβάλλον στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας και με τη στήριξη του ΣΥΡΙΖΑ – Προοδευτική Συμμαχία, ανακοινώνω την υποψηφιότητά μου για τις επικείμενες αυτοδιοικητικές εκλογές ως επικεφαλής ψηφοδελτίου με τίτλο: «Αλλαγή στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας»
«Αλλαγή στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας» σημαίνει για εμάς το τέλος της εποχής όπου η διοίκηση της Περιφέρειας ήταν απλός θεατής της φτωχοποίησης των πολιτών, της υποβάθμισης του περιβάλλοντος, της καταστροφής της πολιτιστικής κληρονομιάς, της ιδιωτικοποίησης των δημόσιων αγαθών και της κατάρρευσης των δημόσιων δομών.
«Αλλαγή στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας» σημαίνει για εμάς το τέλος της εποχής που η διοίκηση ήταν χειροκροτητής των ολέθριων για την ανάπτυξη, την κοινωνία και το περιβάλλον πολιτικών που εφαρμόζονται τα τελευταία χρόνια στη χώρα και στην περιφέρειά μας.
«Αλλαγή στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας» σημαίνει για εμάς μια νέα εποχή, στην οποία η Περιφέρεια θα αναλάβει έναν πρωταγωνιστικό ρόλο για την ουσιαστική αποκέντρωση των δράσεων για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη, την Πράσινη Μετάβαση και την αντιμετώπιση της Κλιματικής Κρίσης.
Μια νέα εποχή για μια ισόρροπη Οικονομική, Κοινωνική και Περιβαλλοντική Ανάπτυξη στην Κεντρική Μακεδονία.
Μια νέα εποχή για μια δίκαιη Ανάπτυξη που με όριο τη φέρουσα ικανότητα του Περιβάλλοντος θα δίνει ισότιμες ευκαιρίες σε όλους για την πρόσβαση στα αγαθά της.
Μια νέα εποχή για την αντιμετώπιση της κλιματικής κρίσης, με δημόσιες πολιτικές προσαρμογής στους αυξημένους φυσικούς κινδύνους και μετριασμού των φυσικών καταστροφών που προκαλεί.
Αναλαμβάνω τη μεγάλη ευθύνη της υποψηφιότητας στις αυτοδιοικητικές εκλογές ως επικεφαλής του ψηφοδελτίου «Αλλαγή στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας» στηριζόμενος στις γνώσεις και την εμπειρία που μου παρέχει η μακρόχρονη ενασχόλησή μου με τα κοινά και τα δημόσια πράγματα, ως:
- Καθηγητής στον Τομέα Υδραυλικής & Τεχνικής Περιβάλλοντος του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών της Πολυτεχνικής Σχολής του ΑΠΘ, όπου διδάσκω και ερευνώ εδώ και περισσότερα από 40 χρόνια στο ευρύτερο γνωστικό αντικείμενο της Βιώσιμης Ανάπτυξης για το Περιβάλλον,
- Πρύτανης του ΑΠΘ (2010 – 2014), ως διοικητής δηλαδή του μεγαλύτερου πανεπιστημίου της χώρας στα δύσκολα χρόνια της οικονομικής κρίσης και της λιτότητας,
- Πρόεδρος της ΔΕ της ΕΡΤ3, (2015), πρώτος Πρόεδρος μετά το «μαύρο» της ΕΡΤ και
- Πρόεδρος της Αττικό Μετρό ΑΕ, (2016 – 2019), διάστημα κατά το οποίο για πρώτη φορά το Μετρό της Θεσσαλονίκης προχώρησε από το 30% στο 75% της ολοκλήρωσής του.
Ακολουθώντας τη σύγχρονη διεθνή οικολογική προτροπή:
«Σκέψου παγκόσμια – Δράσε τοπικά», απευθύνομαι σε όλες και όλους τους προοδευτικούς πολίτες της Κεντρικής Μακεδονίας, σε όλες και όλους που δυσφορούν κάτω από τις συντηρητικές, τις οπισθοδρομικές, τις κερδοσκοπικές, τις αντιπεριβαλλοντικές και τις αντικοινωνικές πολιτικές επιλογές που σαρώνουν τη χώρα και τους καλώ να ενώσουμε δυνάμεις.
Να στρατευθούμε όλοι μαζί σε αυτόν τον αγώνα για μια νέα εποχή στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας.
Να σώσουμε ό,τι σώζεται στην Περιφέρεια, στο κοινό μας σπίτι, που απειλείται από:
- τα ακραία φυσικά φαινόμενα που φέρνει η κλιματική κρίση, αλλά και από
- τα ακραία συντηρητικά πολιτικά φαινόμενα που φέρνουν οι πολιτικές του κέρδους για τους λίγους και της φτώχειας για τους πολλούς, οι πολιτικές της παράδοσης του Περιβάλλοντος και των κοινών αγαθών σε οικονομικά συμφέροντα, με συνέπεια την υπονόμευση της προοπτικής της Βιώσιμης Ανάπτυξης για εμάς και για τα παιδιά μας.
ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ
![ΣΥΡΙΖΑ: Μάχη για το χρίσμα του υποψηφίου για τον δήμο Αθήνας - Φαβορί ο Κώστας Ζαχαριάδης](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2023/08/03/1707639495709-252606848-syriza.jpg?t=9ETMG420IG58hizxamw6Pw)
ΣΥΡΙΖΑ: Μάχη για το χρίσμα του υποψηφίου για τον δήμο Αθήνας - Φαβορί ο Κώστας Ζαχαριάδης
![ΣΥΡΙΖΑ: «Η Ελλάδα πρωταθλήτρια της ακρίβειας με ευθύνη της κυβέρνησης της ΝΔ»](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2023/08/01/siriza.jpg?t=vm1RMggfX_n2fSlyUKJMQg)
ΣΥΡΙΖΑ: «Η Ελλάδα πρωταθλήτρια της ακρίβειας με ευθύνη της κυβέρνησης της ΝΔ»
SPONSORED
![Προαιρετικός ο υποχρεωτικός IBAN στις φορολογικές δηλώσεις εάν δεν προκύπτει επιστροφή](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/06/12/forologikes-diloseis.jpg?t=b8-JnmWaYIqjcTVZ9QQ3RA)
Προαιρετικός ο υποχρεωτικός IBAN στις φορολογικές δηλώσεις εάν δεν προκύπτει επιστροφή
02:00![Μέχρι 21 Ιουλίου η προθεσμία για τις αιτήσεις εγγραφής στους βρεφονηπιακούς σταθμούς](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/07/17/74b72299-play-doh-3308887_1280.jpg?t=e6EbYtW6ySFg-yLApyGBLA)
Μέχρι 21 Ιουλίου η προθεσμία για τις αιτήσεις εγγραφής στους βρεφονηπιακούς σταθμούς
01:00![Νέοι μόνιμοι διορισμοί 10.000 νέων εκπαιδευτικών - Δείτε τις ειδικότητες](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/07/17/02fac500-5904770-(1).jpg?t=6OM-4v633ACu-6KpAj_a5w)
Νέοι μόνιμοι διορισμοί 10.000 νέων εκπαιδευτικών - Δείτε τις ειδικότητες
00:30![Εκδηλώσεις στον κήπο του Προεδρικού Μεγάρου για την 50η επέτειο αποκατάστασης της Δημοκρατίας](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/07/17/b7f4a08d-5698210.jpg?t=XQnNx9EGJtA394UvSgGg1w)
Εκδηλώσεις στον κήπο του Προεδρικού Μεγάρου για την 50η επέτειο αποκατάστασης της Δημοκρατίας
23:59![«Ναι» από την Κάμαλα Χάρις σε ντιμπέιτ με τον υποψήφιο αντιπρόεδρο του Τραμπ](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/07/17/c7123b3a-AP24199694678905.jpg?t=kbwNvmXkE8Pywj_U7z0vWA)