Βαρουφάκης: Στόχος μας είναι να χτίσουμε τη μεγάλη, ασυμβίβαστη Αριστερά
Ανανεώθηκε:
![Βαρουφάκης: Στόχος μας είναι να χτίσουμε τη μεγάλη, ασυμβίβαστη Αριστερά](https://img.cnngreece.gr/img/780/max/70/2023/05/06/varoufakis.jpg?t=D-IsR681oHuy5P4uUPThmg)
Το πραγματικό δίλημμα που, κατά τον Γιάνη Βαρουφάκη, θα κληθούν να απαντήσουν οι πολίτες την 21η Μαΐου, έθεσε ο επικεφαλής του ΜέΡΑ25-Συμμαχία για τη Ρήξη, στην προεκλογική ομιλία του από την Καλαμάτα.
Όπως επί λέξει είπε, «το μεγάλο δίλημμα σε αυτές τις εκλογές για τους περισσότερους είναι από τη μια το αφήγημα των ΝΔ - ΣΥΡΙΖΑ - ΠΑΣΟΚ, «η χώρα έχει κάποιες υποχρεώσεις απέναντι στις Βρυξέλλες και μέσα σε αυτό το πλαίσιο, πρέπει, πάση θυσία, να πορευτούμε μέσα σε αυτό». Από την άλλη, το δικό μας αφήγημα: μέσα σε αυτό το πλαίσιο είναι μαθητικά αδύνατον να πορευτούμε. Αυτό το πλαίσιο που έχει διαμορφωθεί για να πλουτίζουν οι ολιγάρχες και να φτωχοποιούνται όλοι οι άλλοι, είναι ο λόγος που η χώρα μας δεν είναι βιώσιμη. Μόνο μέσα από τη ρήξη με αυτό το πλαίσιο, χωρίς φυσικά να επιδιώκουμε την έξοδο από το ευρώ, θα μπορέσουμε να ξανασταθούμε στα πόδια μας», διαβεβαίωσε απευθυνόμενος στο ακροατήριό του.
Ταυτοχρόνως επανέλαβε δε, και μία ακόμη διαφορά που το ΜέΡΑ25-Συμμαχία για τη Ρήξη έχει από τα τρία μεγαλύτερα πολιτικά κόμματα. «Για να θεωρείσαι 'σοβαρό κόμμα' στην Ελλάδα πρέπει να μην αγγίξεις τις τρεις μαγικές χήνες ('Ηρακλής' - χρηματιστήριο ενέργειας - υπερταμείο). Έτσι και πας να τις πλησιάσεις, εξοργίζονται και πέφτει σύσσωμο το κατεστημένο να σε αποδομήσει: 'Το ΜέΡΑ25 θα κλείσει τις τράπεζες', 'ο Βαρουφάκης είναι νάρκισσος', 'ηχογραφούσε τα Eurogroup', 'πόσες Δήμητρες θα είναι το σουβλάκι;'. Κάνουν ό,τι μπορούν για να μην ακουστεί ότι υπάρχει εναλλακτική στο μονόδρομο που μας παρουσιάζουν ΝΔ - ΣΥΡΙΖΑ - ΠΑΣΟΚ», υποστήριξε ο Γ. Βαρουφάκης.
Ενώ, παραλλήλως άφησε και μία αιχμή αναφερόμενος στα μετεκλογικά σενάρια συνεργασίας: «Υπάρχουν κάποιοι», τόνισε, που «δεν πιστεύουν πως δεν θα δελεαστούμε από κάποιο Υπουργείο ή από κάποια καρέκλα. Καταλαβαίνουμε το σκεπτικισμό τους αλλά σε τρεις εβδομάδες θα δουν πως ήταν αβάσιμος!». Στόχος του ΜέΡΑ25-Συμμαχία για τη Ρήξη, συμπλήρωσε, είναι «να χτίσουμε τη μεγάλη, ασυμβίβαστη Αριστερά. Και, βλέποντας όλους εσάς να δίνεται το 'παρών' εδώ μαζικά, ενωτικά, είμαι σίγουρος πως θα το πετύχουμε».
ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ
![Διάψευση και από τον Βαρουφάκη για συνάντηση με Τσίπρα - «Απελπισμένος ο Μητσοτάκης»](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2023/05/02/varoufakis.jpg?t=L-0aeSRI4kRDDlj8wT0fPg)
Διάψευση και από τον Βαρουφάκη για συνάντηση με Τσίπρα - «Απελπισμένος ο Μητσοτάκης»
SPONSORED
![Σε επαγρύπνηση για τα κρούσματα πανώλης σε πρόβατα στα Γρεβενά - Έκτακτη σύσκεψη υπό τον Χρ. Κέλλα](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/07/17/6df8fd87-3213385.jpg?t=Twi_GazEbNv_D070wvOiDA)
Σε επαγρύπνηση για τα κρούσματα πανώλης σε πρόβατα στα Γρεβενά - Έκτακτη σύσκεψη υπό τον Χρ. Κέλλα
21:23![Βίντεο ντοκουμέντο από την στιγμή που η 16χρονη μαχαιρώνει την 19χρονη στον Πειραιά](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/05/20/Dias.jpg?t=BT3jnk87Hn2jd1HFvDp3IA)
Βίντεο ντοκουμέντο από την στιγμή που η 16χρονη μαχαιρώνει την 19χρονη στον Πειραιά
21:16![Μέχρι 21 Ιουλίου η προθεσμία για τις αιτήσεις εγγραφής στους βρεφονηπιακούς σταθμούς](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/07/17/74b72299-play-doh-3308887_1280.jpg?t=e6EbYtW6ySFg-yLApyGBLA)
Μέχρι 21 Ιουλίου η προθεσμία για τις αιτήσεις εγγραφής στους βρεφονηπιακούς σταθμούς
21:08![Δούκας: Στόχος μου το ΠΑΣΟΚ να αλλάξει την πορεία της χώρας - Ώρα για αλλαγή τώρα](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/07/17/6262403.jpg?t=QudaixdhC6bqhRdTi5OiBw)
Δούκας: Στόχος μου το ΠΑΣΟΚ να αλλάξει την πορεία της χώρας - Ώρα για αλλαγή τώρα
21:05![Συναγερμός στη Θεσσαλονίκη για εξαφάνιση 17χρονου από την Καλαμαριά](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/04/08/Screenshot-2024-04-08-145502.png3.jpg4.jpg?t=M1pUFkl2Nf39d27E_Y7NJA)