Χρυσοχοΐδης από Έβρο: Το 2021 είναι ο χρόνος της ασφάλειας, το εμβόλιο και ο φράχτης
Ανανεώθηκε:
![Χρυσοχοΐδης από Έβρο: Το 2021 είναι ο χρόνος της ασφάλειας, το εμβόλιο και ο φράχτης](https://img.cnngreece.gr/img/780/max/70/2020/12/29/mixalis-xrusoxoidis.jpg?t=n8RUb092iTbkqFlwZFORiQ)
Επίσκεψη στην περιοχή του Έβρου πραγματοποιει από το πρωί σήμερα, Τρίτη 29 Δεκεμβρίου 2020 ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη Μιχάλης Χρυσοχοΐδης, από όπου διεμήνυσε μεταξύ άλλων ότι «Το 2020 δοκιμαστήκαμε εδώ στα σύνορα, δοκιμαστήκαμε στις Μονάδες Εντατικής Θεραπείας και αντέξαμε. Το 2021 είναι ο χρόνος της ασφάλειας. Το εμβόλιο και ο φράχτης».
Ο κ. Χρυσοχοΐδης συναντήθηκε με Αξιωματικούς της Ελληνικής Αστυνομίας και των Ενόπλων Δυνάμεων που βρίσκονται στα φυλάκια στις Καστανιές και στις Φέρες και πραγματοποίησε αυτοψία στο έργο κατασκευής του φράχτη.
Παρέδωσε τα καθιερωμένα χριστουγεννιάτικα δώρα και τους ευχαρίστησε για τη σημαντική συμβολή τους στην επιτυχή διαχείριση της κρίσης του Μαρτίου με την Τουρκία.
Μια μικρή έκπληξη επεφύλαξαν στον υπουργό Προστασίας του Πολίτη οι γυναίκες από το χωριό των Καστανιών, καθώς τον περίμεναν και του έδωσαν δώρα ευχαριστώντας τον για τη συνεχή παρουσία του εκεί ιδίως την κρίσιμη περίοδο.
Αμέσως μετά ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη, Μιχάλης Χρυσοχοΐδης έκανε την εξής δήλωση:
«Οι Αξιωματικοί της Ελληνικής Αστυνομίας είναι καθημερινά εδώ, στην πρώτη γραμμή, δίνοντας τη μάχη μαζί με τους Αξιωματικούς- άνδρες και γυναίκες- των Ενόπλων Δυνάμεων.
Πραγματικά είμαστε περήφανοι και όχι μόνο συναισθηματικά, αλλά κυρίως για το αποτέλεσμα. Εδώ στον Έβρο το αποτέλεσμα είναι και επιχειρησιακό γιατί αντιμετωπίσαμε με ασφάλεια και με αποτελεσματικότητα μια επίθεση που έγινε από τη γείτονα χώρα.
Ταυτόχρονα, είμαστε περήφανοι γιατί αυτή τη στιγμή κατασκευάζεται, όπως βλέπετε πίσω μου, ο φράχτης σε όλο το μήκος των συνόρων του Έβρου και σε λίγους μήνες θα είναι έτοιμος.
Το 2020 δοκιμαστήκαμε εδώ στα σύνορα, στις Καστανιές, στον Έβρο, δοκιμαστήκαμε στις Μονάδες Εντατικής Θεραπείας και αντέξαμε.
Το 2021 είναι ο χρόνος της ασφάλειας. Το εμβόλιο και ο φράχτης. Θα νικήσουμε τον κορωνοϊό θα είμαστε ασφαλής ως χώρα, ασφαλείς ως Έλληνες και Ελληνίδες, θα είμαστε ασφαλείς ως Ευρωπαίοι γιατί οι άνδρες και οι γυναίκες των Ενόπλων Δυνάμεων, οι άνδρες και οι γυναίκες της Ελληνικής Αστυνομίας φρουρούν τα σύνορα αποτελεσματικά και μας κάνουν περήφανους.
Εύχομαι καλή χρονιά, υγεία και περισσότερη ασφάλεια.»
SPONSORED
![Αλλάζει η διαδικασία του ηλεκτρονικού ελέχγου στα ανασφάλιστα οχήματα](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/05/31/5673786-(2).jpg?t=Jmu3X8w4y9GoVPsdQdySmQ)
Αλλάζει η διαδικασία του ηλεκτρονικού ελέχγου στα ανασφάλιστα οχήματα
04:00![Μέχρι 31 Ιουλίου η υποβολή αιτήσεων για χορήγηση φοιτητικού στεγαστικού επιδόματος](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/07/06/9993f0da-3936573.jpg?t=Kn-_6pVLWPmmNWjWihBBQA)
Μέχρι 31 Ιουλίου η υποβολή αιτήσεων για χορήγηση φοιτητικού στεγαστικού επιδόματος
03:00![Προαιρετικός ο υποχρεωτικός IBAN στις φορολογικές δηλώσεις εάν δεν προκύπτει επιστροφή](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/06/12/forologikes-diloseis.jpg?t=b8-JnmWaYIqjcTVZ9QQ3RA)
Προαιρετικός ο υποχρεωτικός IBAN στις φορολογικές δηλώσεις εάν δεν προκύπτει επιστροφή
02:00![Μέχρι 21 Ιουλίου η προθεσμία για τις αιτήσεις εγγραφής στους βρεφονηπιακούς σταθμούς](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/07/17/74b72299-play-doh-3308887_1280.jpg?t=e6EbYtW6ySFg-yLApyGBLA)
Μέχρι 21 Ιουλίου η προθεσμία για τις αιτήσεις εγγραφής στους βρεφονηπιακούς σταθμούς
01:00![Νέοι μόνιμοι διορισμοί 10.000 νέων εκπαιδευτικών - Δείτε τις ειδικότητες](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/07/17/02fac500-5904770-(1).jpg?t=6OM-4v633ACu-6KpAj_a5w)