Νέα Φιλαδέλφεια: Οι πρώτες προφυλακίσεις για τη δολοφονία του 29χρονου Μιχάλη Κατσουρή
![Νέα Φιλαδέλφεια: Οι πρώτες προφυλακίσεις για τη δολοφονία του 29χρονου Μιχάλη Κατσουρή](https://img.cnngreece.gr/img/780/max/70/2023/08/11/3925286.jpg?t=csmpKTPQciZP76LaGL6Kkw)
Προφυλακίστηκαν μετά τις απολογίες τους οι πρώτοι από τους κατηγορούμενους για τη δολοφονία του 29χρονου Μιχάλη Κατσουρή στη Νέα Φιλαδέλφεια.
Οι πρώτοι που προφυλακίστηκαν ήταν ένας 27χρονος Έλληνας και ένας 22χρονος Αλβανός. Στη συνέχεια ακολούθησαν σύμφωνα με πληροφορίες οι προφυλακίσεις άλλων 10 κατηγορουμένων Κροατών.
Στις απολογίες τους ο 27χρονος Έλληνας και ο 22χρονος Αλβανός υποστήριξαν κατά περίπτωση ότι βρέθηκαν στο λάθος μέρος τη λάθος στιγμή, ότι πήγαν να δουν τι γίνεται και δεν συμμετείχαν στα επεισόδια, ενώ ο 22χρονος κατηγορούμενος υποστήριξε ότι σουγιάς που βρέθηκε επάνω του, ήταν για τη δουλειά του.
Οι πρώτοι 30 χούλιγκαν από τους συνολικά 105, πέρασαν το πρωί της Παρασκευής το γραφείο του ανακριτή προκειμένου να απολογηθούν και η διαδικασία βρίσκεται σε εξέλιξη μέχρι αυτή την ώρα. Οι κατηγορούμενοι δίνουν τις δικές τους εξηγήσεις για τις κατηγορίες που τους βαραίνουν με κύρια την ανθρωποκτονία από πρόθεση του Μιχάλη Κατσουρή, το βράδυ της Δευτέρας (7/8).
Μέχρι και αργά το απόγευμα είχαν απολογηθεί περίπου οι 20 από τους 30 που μεταφέρθηκαν σήμερα από τη ΓΑΔΑ, ενώπιον των τριών ανακριτών που χειρίζονται τη δικογραφία.
Μάλιστα, κάποιοι εξ αυτών αρνούνται πως ήρθαν με το περιβόητο κονβόι και ισχυρίζονται πως έφτασαν στην Ελλάδα με αεροπλάνο, λέγοντας πως θα προσκομίσουν και τα σχετικά εισιτήρια στην ανάκριση.
Τι είπαν στις απολογίες τους οι κατηγορούμενοι που προφυλακίστηκαν
Για δουλειά βρισκόταν στη Νέα Φιλαδέλφεια το βράδυ της Δευτέρας, όπως υποστηρίζει, στο υπόμνημά του, ο 22χρονος κατηγορούμενος με καταγωγή από την Αλβανία, στην κατοχή του οποίου εντόπισαν οι αρχές έναν αναδιπλούμενο σουγιά.
«Είμαι ηλεκτρολόγος. Στις 7/8/2023, ήμουν στην περιοχή της Νέας Φιλαδέλφειας για δουλειά. Τελείωσα αργά τη δουλειά. Είχα δώσει ραντεβού με την κοπέλα μου στο σταθμό ΗΣΑΠ «ΠΕΡΙΣΣΟΣ» για να συνεχίσουμε με τρένο με κατεύθυνση τον Πειραιά, με σκοπό να φτάσουμε στο Γαλάτσι. Η κοπέλα μου ήρθε για μια εβδομάδα από Άνδρο».
Ο κατηγορούμενος που σύμφωνα με πληροφορίες έχει τεθεί στο βασικό κλοιό των υπόπτων για τη δολοφονία του 29χρονου Μιχάλη Κατσουρή, υποστηρίζει ότι πήγε στο χώρο των επεισοδίων, μετά από τις φωνές και τις φωτοβολίδες, που είδε να εκσφενδονίζονται έξω από το γήπεδο της ΑΕΚ.
«Όσο περίμενα έξω από το σταθμό, άκουσα φωνές, εκρήξεις και φωτοβολίδες και πήγα να δω τι γίνεται. Δε συμμετείχα στα επεισόδια». Όσο για το μαχαίρι που βρέθηκε πάνω του, ο 22χρονος υποστηρίζει ότι τον είχε επάνω του για τη δουλειά του.
«Ο αναδιπλούμενος σουγιάς που βρέθηκε επάνω μου, είναι για τη δουλειά μου. Το χρησιμοποιώ στη δουλειά μου. Δεν είμαι οργανωμένος οπαδός του ΠΑΟ, είμαι απλός φίλαθλος. Πηγαίνω στο γήπεδο, με τον πατέρα μου και τον αδερφό μου, όποτε βρίσκω φθηνά εισιτήρια. Ζήτω να γίνει άρση απορρήτου των επικοινωνιών μου, να ελεγχθεί το κινητό μου και να μου πάρουν δείγμα dna, προκειμένου να διαπιστωθεί ότι δεν έχω καμία σχέση με τα όσα με κατηγορούν».
«Ήμουν περαστικός»
Απλός, περαστικός από το σημείο της αιματηρής συμπλοκής δήλωσε και ο 27χρονος Έλληνας κατηγορούμενος, στο κατάστημα του οποίου στους Αμπελοκήπους έγινε χθες καταδρομική επίθεση από οπαδούς της ΑΕΚ.
«Θέλω να δηλώσω κατηγορηματικά ότι ουδεμία σχέση έχω με όσα συνέβησαν στην περιοχή της Νέας Φιλαδέλφειας μεταξύ των εγκληματιών Κροατών, οι οποίοι ήρθαν στην Ελλάδα, για να σκοτώσουν και να καταστρέψουν περιουσίες, και των κακοποιών οργανωμένων οπαδών της ΑΕΚ, οι οποίοι είχαν φονικό ραντεβού με τους εγκληματίες Κροάτες και ήταν ομοίως ένοπλοι με μαχαίρια, σιδηρολοστούς, ξύλινα ρόπαλα και άλλα επικίνδυνα όπλα, όπως προκύπτει από τα βίντεο, τα οποία κατέσχεσε και εισήγαγε στη δικογραφία η ΕΛΑΣ», αναφέρει στο απολογητικό υπόμνημά του.
Ο γνώριμος στις αρχές 27χρονος, καθώς έχει και στο παρελθόν κατηγορηθεί για οπαδική βία, αλλά και εγκληματική οργάνωση, μιλά για συμπτωματική παρουσία του στο σημείο.
«Την επίμαχη μέρα κατά τις απογευματινές ώρες επισκέφτηκα το κατάστημα στην περιοχή της Νέας Ιωνίας Αττικής μαζί με την αρραβωνιαστικιά μου και τον εν δυνάμει συνέταιρο στο νέο επαγγελματικό μας εγχείρημα, με σκοπό να εποπτεύσουν τις εγκαταστάσεις της εν λόγω επιχείρησης και στη συνέχεια συναντήθηκα με ένα γνωστό μου στην οικία του στην περιοχή της Νέας Ιωνίας, για τον έλεγχο της κατάστασης της μοτοσικλέτας που διέθετε προς πώληση και είχα εκδηλώσει από πλευράς μου ενδιαφέρον αγοράς», υποστηρίζει ο 27χρονος.
Αντίστοιχο ισχυρισμό με αυτό του 22χρονου Αλβανού έχει και ο Έλληνας κατηγορούμενος, αναφορικά με το γιατί βρέθηκε και συνελήφθη από την Αστυνομία στο χώρο των επεισοδίων. Δεν παραλείπει ο 27χρονος υποστηρίζει ότι δε γνώριζε τους συγκεντρωμένους Κροάτες χούλιγκαν.
«Ενώσω συζητούσαμε, περί ώρα 11 παρά το βράδυ ακούσαμε δυνατούς κράτους λάμψης, κροτίδες, φωτοβολίδες και εκρηκτικές ύλες από την περιοχή το γήπεδο της ΑΕΚ, οπότε εκ περιεργείας έσπευσα στο σημείο επί της οδού Αλεξάνδρου Παπαναστασίου και δη στο σημείο προέλευσης του εκκωφαντικό θόρυβο, το οποίο απέχει μόλις 5 λεπτά με τα πόδια, προκειμένου να διαπιστώσω τι συνέβη.
«Όταν έφτασα στο σημείο είδα και άκουσα να εκρήγνυται κροτίδες και να ακούγονται κραυγές και βρισιές των εμπλεκομένων, οπότε αποχώρησα φοβούμενος για την σωματική μου ακεραιότητα, και κατευθύνθηκα στο σταθμό του Περισσού κινούμενος επί της οδού Παπαναστασίου και εκείνη τη στιγμή συνέπεσε να μετακινούνται προς τα εκεί τα άγνωστα πρόσωπα, των οποίων δε γνώριζα ούτε καν την εθνικότητα».
Και συμπληρώνει:
«Βρέθηκα στην ευρύτερη περιοχή να περπατώ και όχι να τρέχω, χωρίς να φοράω κουκούλα, κράνος, γάντια και κυρίως δεν ευρέθη στην κατοχή μου κανένα μαχαίρι και κανένας σουγιάς από αυτούς που κατασχέθηκαν, κανένα ξύλο, κανένας σιδηρολοστός και κανένα αιχμηρό αντικείμενο. Το μόνο μεμπτό είναι ότι βρέθηκα στο λάθος μέρος τη λάθος στιγμή!», υποστηρίζει ο κατηγορούμενος.
Κι ενώ για την αστυνομία είναι εκ των 5 βασικών υπόπτων για τη δολοφονία του άτυχου φιλάθλου της ΑΕΚ, δηλώνει αθώος και μόνο οργανωμένος οπαδός του Παναθηναϊκου.
«Η όλη εμπλοκή μου στην εν λόγω υπόθεση και η μετέπειτα σύλληψη μου στηρίζεται, όπως προκύπτει από το διαβιβαστικό της Αστυνομίας, στο ότι είμαι οργανωμένος οπαδός του Παναθηναϊκού και στην αυθαίρετη και ψεύδη μαρτυρική κατάθεση ενός νεαρού αστυνομικού της ομάδας Δράσης της ΕΛ. ΑΣ., Χ.Φ, ο όποιος με είδε να περπατάω σε μια οδό κοντά στο σημείο, όπου έγιναν τα επεισόδια στην Ν. Φιλαδέλφεια».
Μάλιστα στηρίζει την αθωότητά του στο γεγονός ότι συνελήφθη από τους άνδρες της ομάδας Δράση σε δρόμο που δε θα επέλεγε αν προσπαθούσε να κρυφτεί αλλά και στη σωματική του διάπλαση, καθώς όπως υποστηρίζει λόγω ύψους, θα ήταν ευδιάκριτο στα βίντεο που έχουν συλλεγεί από τις διωκτικές αρχές.
«Απόλυτο επιχείρημα της αθωότητας μου αποτελεί το ότι αν πράγματι συμμετείχα στα επεισόδια, με τα οποία αποδεικνύεται εκ των ως άνω ότι ουδεμία σχέση έχω, δεν θα εκινούμην προς την οδό Παπαναστασιου, αλλά προς την οδό Μαγνησίας, δηλαδή στην εντελώς αντίθετη κατεύθυνση, όπου εκ του ασφαλούς θα μπορούσα να κρυφτώ με ασφάλεια χωρίς να με ενοχλήσει κανείς.
«Ομοίως απόλυτη απόδειξη της αθωότητας μου αποτελεί ο ιδιαίτερος σωματότυπος μου, αφού είμαι ιδιαίτερα χαρακτηριστικά ψηλός και θα ήταν εύκολο να διακριθεί αυτός ο σωματότυπός μου είτε από τους αστυνομικούς που διενήργησαν την μελέτη των εισαχθέντων βίντεο, είτε από αυτόπτες μάρτυρες, είτε παθόντες είτε θαμώνες της περιοχής, που θα περιέγραφα τόσο το σωματότυπό μου όσο και τα χαρακτηριστικά του προσώπου μου».
Διαβάστε περισσότερα εδώ: Νέα Φιλαδέλφεια: Αρνούνται τις κατηγορίες της δολοφονίας οι χούλιγκαν - Τι λένε στις απολογίες τους
ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ
![Νέα Φιλαδέλφεια: Αρνούνται τις κατηγορίες της δολοφονίας οι χούλιγκαν - Τι λένε στις απολογίες τους](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2023/08/11/5943607.jpg?t=-lFSdzd3FK4JDUeuYX0-wA)
Νέα Φιλαδέλφεια: Αρνούνται τις κατηγορίες της δολοφονίας οι χούλιγκαν - Τι λένε στις απολογίες τους
![Κηδεία Μιχάλη Κατσουρή: «Αθάνατος» - Οργή συγγενών και φίλων: «Βρείτε τον δολοφόνο του»](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2023/08/11/katsouris.jpg?t=WtXqFLT77_Af1khYxKzrwg)
Κηδεία Μιχάλη Κατσουρή: «Αθάνατος» - Οργή συγγενών και φίλων: «Βρείτε τον δολοφόνο του»
![Νέα Φιλαδέλφεια: Καρέ - καρέ οι τελευταίες στιγμές του 29χρονου Μιχάλη μετά την επίθεση](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2023/08/11/mixalis-aek.jpg?t=CmSTp600xngXKCuLFTuhIg)
Νέα Φιλαδέλφεια: Καρέ - καρέ οι τελευταίες στιγμές του 29χρονου Μιχάλη μετά την επίθεση
SPONSORED
![Προαιρετικός ο υποχρεωτικός IBAN στις φορολογικές δηλώσεις εάν δεν προκύπτει επιστροφή](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/06/12/forologikes-diloseis.jpg?t=b8-JnmWaYIqjcTVZ9QQ3RA)
Προαιρετικός ο υποχρεωτικός IBAN στις φορολογικές δηλώσεις εάν δεν προκύπτει επιστροφή
02:00![Μέχρι 21 Ιουλίου η προθεσμία για τις αιτήσεις εγγραφής στους βρεφονηπιακούς σταθμούς](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/07/17/74b72299-play-doh-3308887_1280.jpg?t=e6EbYtW6ySFg-yLApyGBLA)
Μέχρι 21 Ιουλίου η προθεσμία για τις αιτήσεις εγγραφής στους βρεφονηπιακούς σταθμούς
01:00![Νέοι μόνιμοι διορισμοί 10.000 νέων εκπαιδευτικών - Δείτε τις ειδικότητες](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/07/17/02fac500-5904770-(1).jpg?t=6OM-4v633ACu-6KpAj_a5w)
Νέοι μόνιμοι διορισμοί 10.000 νέων εκπαιδευτικών - Δείτε τις ειδικότητες
00:30![Εκδηλώσεις στον κήπο του Προεδρικού Μεγάρου για την 50η επέτειο αποκατάστασης της Δημοκρατίας](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/07/17/b7f4a08d-5698210.jpg?t=XQnNx9EGJtA394UvSgGg1w)
Εκδηλώσεις στον κήπο του Προεδρικού Μεγάρου για την 50η επέτειο αποκατάστασης της Δημοκρατίας
23:59![«Ναι» από την Κάμαλα Χάρις σε ντιμπέιτ με τον υποψήφιο αντιπρόεδρο του Τραμπ](https://img.cnngreece.gr/img/320/max/90/2024/07/17/c7123b3a-AP24199694678905.jpg?t=kbwNvmXkE8Pywj_U7z0vWA)